Dla wielu właścicieli wygląd samochodu stanowi kwestię priorytetową. Dlatego tak wiele uwagi przykładają do każdego zarysowania, jak również odprysku. Lakier jest materiałem stosunkowo wrażliwym na wszelkiego rodzaju ingerencję mechaniczną. Nawet lekkie stuknięcie drzwiami może sprawdzić, iż na karoserii pojawi się widoczny ubytek. Co prawda lakiernicy, podczas malowania stosują finalną, bezbarwną warstwę lakieru, która ma za zadanie chronić kolor przed uszkodzeniem, jak również szkodliwym promieniowaniem UV, jednak nie posiada ona wystarczającej twardości, by skutecznie chronić lakier na wypadek uszkodzeń mechanicznych.

Powłoki ceramiczne - Zabezpiecz swój samochód

Woskowanie a powłoka ceramiczne – różnice

Powszechne w użyciu są różnego typu woski przeznaczone do zabezpieczenia lakieru. Przez długi czas były jednym z najbardziej popularnym preparatów w tej kategorii. Obecnie jednak nowoczesne technologie produkcyjne, jak też wysokiej jakości formuła pozwoliły na stworzenie powłoki ceramicznej, która doskonale sprawdza się jako warstwa ochronna karoserii. Podstawową różnicą jest czas, przez jaki dana powłoka utrzymuje się na lakierze. W przypadku wosku szacuje się, iż może wynosić maksymalnie sześć miesięcy, natomiast powłoka ceramiczna zachowuje swoje właściwości nawet przez kilka lat. Przyjmuje się, iż twardość powłoki wynosi nawet 9H.

Powłoka ceramiczna – kto nakłada?

Tego typu preparaty mogą zostać nałożone wyłącznie przez profesjonalne studia detalingowe. Wynika to z faktu, iż w trakcie pracy niezbędne jest użycie profesjonalnych narzędzi, jak też wiedza technologiczna z zakresu używania powłoki ceramicznej oraz jej właściwości. Obok funkcji ochronnej, która zapobiega drobnym zarysowaniom, dodatkowo powłoki ceramiczne zapewniają doskonały efekt wizualny. Oznacza to, iż lakier ma o wiele intensywniejszy kolor, jak również większy połysk. Z uwagi, iż efekt ten utrzymuje się przez dłuższy czas, wiele osób, w szczególności właścicieli nowych pojazdów, decyduje się na ten zabieg. Tym bardziej, iż jest on porównywalny do kosztów lakierowania, które, jak wiadomo, może ulec szybko uszkodzeniu. Dodatkowo cały proces mycia samochodu przebiega o wiele sprawniej, ponieważ woda jest o wiele lepiej odprowadzana dzięki powłoce. Specjaliści polecają ten produkt przede wszystkim z uwagi, na jego efekt estetyczny na pojeździe, w drugiej kolejności natomiast z uwagi na funkcję ochronną. W gruncie rzeczy mocniejsze uderzenie może uszkodzić lakier, niezależnie od rodzaju powłoki, w szczególności takie, które jednocześnie powoduje wgniecenie w karoserii.