Ludzki wzrok to jeden z istotniejszych zmysłów mających wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Okazuje się, że narządy wzroku są narażone na wiele różnych chorób, jak również wad. Do grona całkiem powszechnych problemów powodujących konieczność odwiedzenia okulisty zaliczają się wady, takie jak nadwzroczność, krótkowzroczność, starczowzroczność albo astygmatyzm. Problemy tego rodzaju posiadają różnorodne przyczyny. Dobrą informacją jest to, że wyspecjalizowani okuliści potrafią zagwarantować skuteczne korygowanie wspomnianych wyżej wady dzięki stosowaniu właściwie dobranych soczewek i okularów.

Podstawowe informacje na temat wad wzroku i ich korygowania

Podstawowe informacje na temat różnych wad wzroku

W przypadku krótkowzroczności, przyczyną problemu jest nadmierne wydłużenie się gałki ocznej. W takiej sytuacji promienie światła są skupione przed siatkówką, a to oznacza problem z widzeniem z dalszej odległości. Wada ta może zostać skorygowana przy pomocy odpowiednich okularów albo z wykorzystaniem zabiegu korekcji wzroku metodą laserową. Innym problemem, który często pojawia się u dzieci jest nadwzroczność. Powoduje ona skupienie światła za okiem, a przyczyną tego problemu jest dość często nieprawidłowy rozwój gałki ocznej u dziecka. W związku z tym stosowane są okulary ze szkłami dodatnimi, skupiającymi.

Kolejną wadą wzroku jest astygmatyzm powiązany z nieprawidłowym kształtem rogówki, czyli przedniej części ludzkiego oka. W takiej sytuacji okuliści zalecają stosowanie szkieł o kształcie cylindrycznym. Sytuacją wyjątkową jest nieregularny astygmatyzm wywoływany przez stożek rogówki lub blizny po stanie zapalnym. Ta odmiana astygmatyzmu nie może zostać skorygowana przy pomocy okularów. Osoby starsze po 40 roku życia mogą zostać dotknięte przez starczowzroczność. Wadę taką koryguje się soczewkami wieloogniskowymi, jak również przy pomocy korekcji wzroku metodą laserową.

Jeśli pojawią się jakieś wady wzroku to najlepszym rozwiązaniem takiego problemu jest skorzystanie z usług medycznych, które są oferowane przez wyspecjalizowanych okulistów. Sporo gabinetów można znaleźć drogą internetową, wpisując w wyszukiwarce on-line hasło, takie jak na przykład okulistyka dziecięca warszawa. W ten sposób możliwe jest znalezienie okulistów, którzy są w stanie pomóc dzieciom, osobom młodszym, a także dorosłym pacjentom z różnymi wadami i chorobami narządów wzroku.