Proces cynkowania ogniowego różnych elementów ze stali i żeliwa, cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na skuteczne wzmacnianie takich materiałów oraz nadawanie im dodatkowych, istotnych cech praktycznych, a także estetycznych. Nic więc dziwnego, że na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w szeroko pojętym cynkowaniu ogniowym wykonywanym przez doświadczonych fachowców korzystających z nowoczesnego wyposażenia. Profesjonalna realizacja usługi cynkowania wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiednie przygotowanie obrabianego materiału. Istnieje kilka podstawowych czynności przygotowawczych.

Przygotowanie do cynkowania – podstawowe informacje

Podstawową czynnością przygotowawczą jest śrutowanie, czyli obróbka czyszcząca, strumieniowo-ścierna. Materiał ścierny kierowany z dużą prędkością na surowiec, potrafi usuwać grube warstwy rdzy, zgorzeliny, naskórka odlewu oraz innych zanieczyszczeń. Kolejną bardzo ważną czynnością mającą na celu eliminację zanieczyszczeń, jest odtłuszczanie. Dzięki specjalnym roztworom kwaśnym lub alkalicznym, możliwe jest skuteczne pozbycie się pozostałości smarów i produktów oleistych.

Kolejną niezwykle istotną czynnością wykonywaną przez fachowców specjalizujących się w cynkowaniu ogniowym, jest trawienie. Celem tego procesu jest usunięcie tlenków oraz innych substancji niemetalicznych. Proces ten polega na umieszczeniu elementu w kąpieli z kwasem solnym o odpowiednim stężeniu (zwykle 18%) i temperaturze, która najczęściej jest zbliżona do pokojowej. Następną ważną procedurą jest topnikowanie, czyli poprawienie zwilżalności obrabianych powierzchni oraz ich zabezpieczenie przed utlenianiem do momentu umieszczenia w roztopionym cynku.

Na rynku działa wiele profesjonalnych firm, które specjalizują się w cynkowaniu oraz wykonywaniu zadań z zakresu przygotowania do tego procesu. Ciekawe oferty można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://www.ocynkownia-ogniowa.pl/przygotowanie-detali-do-cynkowania/. Warto korzystać z usług sprawdzonych fachowców.