Wiele płytek dostępnych na rynku, które możemy ułożyć w naszej łazience czy też kuchni, to gres szkliwiony, który najczęściej będziemy stosowali na podłodze, jednak bardzo dobrze może sprawdzić się również na ścianie.

Warto zwrócić uwagę na parametry płytek, które kupujemy, w zależności od klasy ścieralności, materiału z jakiego zostały wykonane, będziemy mogli zastosować je w różnych pomieszczeniach. Należy pamiętać, iż przykładowo w przedpokoju powinniśmy zastosować płytki o wyższej klasie ścieralności, natomiast stawiać również na wodoodporność.

Płytki gresowe na podłogę i ściany

Dlaczego warto wybrać płytki z gresu szkliwionego?

Płytki z gresu szkliwionego to materiał bardzo wytrzymały, odporny na nacisk. Gres powstaje w wyniku wypalenia krzemionki szlachetnej, jest to mieszanka gliny, różnych skaleni i kaolinu, które nadają płytce odpowiednią twardość. Płytki wypalane są w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza, poddawane są także dużemu naciskowi, prasowanie wpływa bardzo pozytywnie na ich parametry. Warstwa szkliwa powoduje, iż są to płytki nienasiąkliwe, dzięki temu możemy zastosować je w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy też kuchnia.

Ciekawym modelem mogą być płytki Egen Palladiana, są płytki o rozmiarach 60 x 120 cm. Są to płytki gatunek pierwszy rektyfikowane, oznacza to, iż zostały one odpowiednio docięte, aby każda płytka w danej partii posiadała te same wymiary. Pozwala to uzyskać bardzo dobry efekt, płytki dobrze do siebie przylegają, możemy stworzyć wrażenie braku fugi, z pewnością sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo w wielu płytkch, które przypominają kamień czy też beton, stosowana jest tonacja, oznacza to, że płytki są od siebie różne, dzięki czemu lepiej naśladują naturalny kamień czy też cement na podłodze. Są to płytki, które posiadają klasy ścieralności PEI 4, dzięki czemu płytki są dość odporne, możemy stosować je w przedpokoju, jak również na zewnątrz, na tarasie, przy wejściu do domu. Gres jest materiałem mrozoodpornym, zatem sprawdzi się dobrze w różnych warunkach.

Płytki z serii w Egen Palladiana występują w różnych odmianach kolorystycznych, możemy zakupić je na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/PALLADIANA-Italy/7709, są to płytki wysokiej jakości, z których można stworzyć bardzo wyjątkowe wnętrza. Bardzo dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, możemy wybrać przykładowo płytki szare imitujące beton.