Jednym z najpopularniejszych typów drzwi dostępnych na rynku są drzwi na zawiasach.

Drzwi mają zawiasy z jednej strony, dzięki czemu można je łatwo zamykać i otwierać. Zawiasy mogą znajdować się po stronie lewej lub prawej, w zależności o tego, w którą stronę chcemy drzwi otwierać. Wiele drzwi na zawiasach jest sprzedawanych podwieszonych. Drzwi są już zawieszone i wyrównane z ramą, a rama jest montowana do otworu w wejściu do pokoju, budynku lub w korytarzu. Drzwi podwieszane są o wiele łatwiejsze w montażu, ponieważ nie musisz martwić się o wypoziomowanie drzwi. Możesz również kupić drzwi na zawiasach, które nie mają ościeżnic.

Wybór rodzaju i modelu drzwi wewnętrznych nie jest prostym zadaniem

Na jakie drzwi wewnętrzne warto się zdecydować

Drzwi francuskie wyglądają wyjątkowo. To dwoje drzwi ze szklanymi taflami, które otwierają się w przestrzeń. Dwoje drzwi otwiera się pośrodku, gdzie się spotykają, tworząc duży otwór, gdy odchylasz je od siebie. Tego typu drzwi będą odpowiednie jako dekoracyjne wejście do salonu lub sypialni i wymagają dość szerokiego otworu na ościeżnice. Przy wyborze drzwi ważny jest również uniwersalny design. Jest to metoda projektowania, która ma na celu zaspokojenie potrzeb większości ludzi. Oznacza to funkcje, które pomagają uczynić dom dostępnym dla wszystkich ludzi, nawet starszych i dzieci, o innym wzroście lub umiejętnościach. W przypadku drzwi wewnętrznych celem jest zapewnienie, aby wszystkie miały co najmniej 70 centymetrów szerokości i miały klamki w stylu dźwigni.

W przypadku niektórych domów, przykładowo gdzie jest niewiele miejsca, idealnie sprawdzą się drzwi przesuwne. Przesuwane drzwi będą się rozsuwać zamiast przechylać do przodu lub do tyłu. Mogą one być zamontowane na torze zamontowanym w górnej części ramy, wtedy zajmą jeszcze mniej miejsca, a określa się je jako obwodowe. Możesz również rozważyć drzwi składane, złożą się one na dwie części wystające na zewnątrz. Te drzwi są idealne do obszaru o ograniczonej przestrzeni lub w szafach i garderobach.

W sprzedaży znajdziemy wiele modeli drzwi wewnętrznych wykonanych z różnych materiałów. Może to być drewno, sklejka, płyta MDF w różnych kolorach, które łatwo dopasować do stylu naszego wnętrza. Warto zwrócić również uwagę na ich trwałość i jakość wykonania.