Wiele osób w różnym wieku nosi okulary korekcyjne.

Niektórzy są krótkowidzami, inni dalekowidzami, a czasem potrzebujemy okularów tylko do czytania i pracy przy komputerze, czy też podczas prowadzenia auta. Obecnie na rynku jest bardzo wiele rodzajów soczewek i różnorodne rodzaje okularów dostępnych w szerokim przedziale cen. Zanim zakupisz okulary, najpierw zadaj sobie pytanie, jakie są twoje potrzeby związane ze wzrokiem. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze swoją wadę wzroku, jeśli występuje, oraz tryb naszej pracy, i pod tym kontem dobierać soczewki okularów.

Jakie wybrać okulary do pracy przy komputerze

Dlaczego tak ważna jest ochrona wzroku podczas pracy na komputerze

Promienie emitowane przez komputer i urządzenia mobilne obejmują światło ultrafioletowe i niebieskie (nazywane również HEV lub High Energy Visibility). Chociaż niektóre niebieskie promienie są korzystne w regulowaniu naszego cyklu snu, większość światła UV i niebieskiego jest dla nas szkodliwa. Krótkotrwałe skutki obejmują bóle głowy, zmęczenie oczu oraz swędzenie lub łzawienie oczu, a także przekrwienie. Długotrwałe skutki ekspozycji na promieniowanie UV i światło niebieskie mogą obejmować zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę, chorobę zwyrodnieniową siatkówki.

Odpowiednie filtry soczewek mogą pomóc w zmęczeniu oczu, oraz mogą zapobiegać wystąpieniu poważniejszych chorób oczu w przyszłości. Produkty tej klasy okularów komputerowych obejmują dowolne soczewki, które skutecznie filtrują promieniowanie UV i HEV. Większość soczewek okularów do pracy przy komputerze dostępnych obecnie na rynku filtruje 100% UV i od 25% do 50% szkodliwego niebieskiego światła. Tego typu soczewki działają jak naturalny antyreflektor. Antyrefleks to odblask na okularach lub odbicie własnej twarzy w soczewce. Chociaż samo w sobie odbicie nie powoduje długotrwałych szkód, może być denerwujące, a także powodować inne krótkotrwałe objawy, takie jak bóle głowy.

Dodatkowe powłoki antyrefleksyjne do pracy przy komputerze świetnie chronią nasze oczy przed promieniowaniem elektromagnetycznym, emitowanym przez wszelkiego rodzaju ekrany i monitory w telewizorze, laptopie, komputerze, tablecie czy smartfonie. Światło niebieskie i UV jest filtrowane za pomocą innowacyjnej nowej technologii magnetycznej. Pozwala to na maksymalną ochronę z ledwo wyczuwalną zmianą odcienia.