Kiedy zostaniesz poinformowany przez stomatologa, że potrzebujesz korony dentystycznej, aby uratować ząb, ważne jest, aby zastosować to leczenie, zanim integralność zęba zostanie dalej naruszona.

Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, na którą duży wpływ ma zużycie, trwałość koron zębowych oczywiście różni się w zależności od pacjenta.

Jak długo przetrwają korony dentystyczne?

Jakie są korzyści z założenia korony pełnoceramicznej

Twoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej, a nawet nawyki żywieniowe, mają pewien wpływ na stopień zużycia, przez które przechodzą twoje zęby. Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej znacznie wydłuży żywotność korony, podobnie jak używanie osłon podczas snu. Niektóre korony są w stanie przetrwać całe życie, podczas gdy inne mogą pękać i wymagać wymiany. Średnio, dobrze pielęgnowana korona może przetrwać od 10 do 30 lat.

Chociaż korony są świetnym sposobem na odbudowę złamanych zębów, musi istnieć wystarczająca struktura naturalnego zęba, aby korona mogła do niej przylgnąć. Po ustaleniu, że ząb może podtrzymywać koronę, dentysta upewni się, że korona jest dobrze dopasowana i ciasno przylega do zęba, dzięki czemu nie ma otwartych szczelin, które mogą prowadzić do dostania się resztek pokarmowych i zaczepić nić dentystyczną. Jeśli korona nie jest dobrze dopasowana, może się przedwcześnie poluzować i ostatecznie wypaść. Jeśli twoja korona jest dobrze dopasowana, nie będziesz potrzebować jej wymiany przez co najmniej dekadę.

Korony są powszechną metodą leczenia i estetycznego poprawiania uśmiechu, ponieważ są w stanie rozwiązać wiele różnych problemów stomatologicznych. Porozmawiaj ze swoim dentystą, aby ustalić, jaki rodzaj korony będzie dla ciebie najlepszy. Metale są trwalsze niż porcelana i ceramika na korony dentystyczne. Częściej używa się korony pełnoceramiczne poznań, zwłaszcza na zębach przednich w celach estetycznych. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest pogorszenie się stanu któregokolwiek z twoich słabych lub uszkodzonych zębów. Może to wymagać najpierw wykonania innych zabiegów i leczenia, zanim dentysta założy koronę.